Sunday, 6 September 2015

Интегрално-овесен трошен колач со јаболки и капини / Oaty crumble with apples and blackberries

Autumn season is officially open, wild grown apples and berries are being cooked today in my kitchen and it smelled delicious. This is my favorite crumble ever...
Потребни состојки:

4 големи или 6 средни јаболки
100 гр капини
1 ванилин шеќер

150 гр брашно ( пола да биде интегрално)
75 гр кафеав шеќер
100 гр путер
75 гр овесни снегулки

Излупете ги јаболките и исечете ги на покрупни парчиња.
Ставете ги во сад за печење и додајте ги капините.
Посипете со ванилин шеќер и додајте 2 лажици ладна вода.
Направете го трошниот дел:
Ставете ги сувите состојки во подлабок сад, додајте го путерот исечен на коцки и измешајте го во брашното користејки ги прстите, треба да се добијат трошки.
Посипете ги трошките над јаболките.
Печете на 180 степени 30 минути.Ingredients:

4 big apples or 6 medium
100 gr blackberries
1 tbsp vanilla sugar

150 gr flour, half to be wholemeal
75 gr brown sugar
100 gr butter
75 gr porridge oats


Peel and cut the apples and place them into a baking dish.
Add the blackberries and 2 tbsp cold water.
Make the crumble:
Put the dry ingredients into a mixing bowl, add the butter pieces and rub in until it's all crumbly.
Top the apple mixture with the crumble and bake it on 180 C for 30 minutes.
6 comments:

 1. Divno ti izglada krambl! Pravila sam ga sa jabukama, ali ću za sledeći put da upamtim tvoje dodavanje kupina, sigurno je tako još bolji ♥

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bolji je, a tek po neki leshnjak u kramb, mmmm

   Delete
  2. Bolji je, a tek po neki leshnjak u kramb, mmmm

   Delete
 2. This looks absolutely delicious. Great ingredients!

  ReplyDelete